ReligionsUtskottet Talmides huvudfält. Tryck här för att komma till huvudsidan / Click here to go back to the main page

 


--Hem--

-Att vara Kristen-
-Kyrkofäder-
-Sju Sakramenten-
-Kristus språk-
-Andliga historier-
-Predikningar-
-Föreläsningar-
-Meditationer-
-Multimedia-
-Böner-
-Dikter-
-Frågor & Svar-
-Sök-
-Kontakta oss-
--Arkivet--

Tipsa en god vän!

 

 

 



Vad skall jag ge dig Jesusbarn



 


Varje gång som jag betraktar denna plats har mitt hjärta ett ljuvt samtal med Jesusbarnet.

Jag säger: Ack, Herre Jesus, så du darrar, så hårt du ligger för min salighets skull! Hur skall jag återgälda det?

Då tycks det mig som om Jesusbarnet svarar: Käre Hieronymus, jag begär ingenting annat än att du sjunger: Ära vare Gud i höjden! Jag kommer vara ännu mer utblottad i Getsemane och på det heliga korset.

Jag säger vidare: Kära Jesusbarn, jag måste ge dig något, jag vill ge dig alla mina pengar.

Barnet svarar: Himmel och jord är ju redan mina. Jag behöver ingenting, ge det till de fattiga, det vill jag ta emot som om det hade getts till mig själv.

Jag fortsätter och säger: Kära Jesusbarn, det gör jag gärna, men jag måste också ge något åt dig personligen, annars kommer jag dö av smärta.

Det lilla barnet svarar: Käre Hieronymus, eftersom du är så frikostig, så skall jag säga vad du skall ge mig: Ge mig dina synder, ditt dåliga samvete och din fördömelse.

Hieronymus

Källa: Kyssa Spår

Religionutskottet

+ Kom ihåg oss i era böner +