ReligionsUtskottet Talmides huvudfält. Tryck här för att komma till huvudsidan / Click here to go back to the main page

 


--Hem--

-Att vara Kristen-
-Kyrkofäder-
-Sju Sakramenten-
-Kristus språk-
-Andliga historier-
-Predikningar-
-Föreläsningar-
-Meditationer-
-Multimedia-
-Böner-
-Dikter-
-Frågor & Svar-
-Sök-
-Kontakta oss-
--Arkivet--

Tipsa en god vän!

 

 

 



Jesus kom för din skull



 


Denna vecka firas till minne av vår Herres svåra tid. De traditionella bönerna under stilla veckan kännetecknas av sorgsen melodi och betydelsefulla hymner med sorg som tema och flera Bibelläsningar under en dag.

Skärtorsdagen

Skärtorsdagen infaller torsdagen innan påsk. Denna dag tvättade Jesus lärjungarnas fötter före deras sista måltid ihop. Att Jesus tvättade lärjungarnas fötter är ett tecken på vår Herres ödmjukhet och kärlek. Först gjorde Han sig till en av oss och sedan sänkte Han sig för att bli den minste bland lärjungarna. Med denna handling ville Han visa hur vi ska behandla våra medmänniskor, att vi ska älska och hjälpa varandra.

Efter att Jesus tvättat lärjungarnas fötter tillbringar de den sista måltiden ihop, då säger Jesus ”Amen, amen säger jag er: En av er skall förråda mig”. (Joh 13:21) Lärjungarna blir oroade och undrar vem Han menar. Jesus svarade: ”Det är han som får brödstycket som jag doppar.”


Och han doppade brödstycket och gav det åt Judas och då for satan in i honom och han gick ut, genom att han gick ut isolerade han sig själv från lärjungaskaran för alltid.

Då de åt tog Jesus ett bröd, tackade Gud och bröt det, sedan gav Han till sina lärjungar och sade ”Tag och ät. Detta är min kropp”. (Matt 26:26) Han tog en bägare, tackade Gud och gav åt dem och sade: ”Drick alla av den. Ty detta är mitt blod, förbundsblodet, som är utgjutet för många till syndernas förlåtelse”. (Mark 26:27-28) Det är denna dag som Jesus instiftar nattvarden.

Långfredagen

På långfredagen hånades, plågades och led Jesus för vår skull. Han som är utan synd tog på sig straffet för våra synder. Jesus fick utstå förödmjukelse och tortyr, allt detta, för att Han älskar oss otroligt mycket.

De klädde på honom en purpurmantel och flätade en törnkrona och satte den på honom. Sedan hälsade de honom: ”Leve judarnas konung!” och de slog honom i huvudet med en käpp, spottade på honom och böjde knä och tillbad honom. Och när de hånat honom, tog de av honom purpurmanteln och klädde på honom hans egna kläder. Sedan förde de ut honom att korsfästas. (Mark 15:17-20)
Jesus sista timmar på denna jord präglades av mörker, förlåten (förhänge som delar ”det heliga” från ”det allra heligaste”) i templet brast mitt itu och jorden skakade och klipporna rämnade. Och Jesus ropade med hög röst: ”Fader, i dina händer överlämnar jag min ande”. Och när han hade sagt detta gav han upp andan. (Luk 23:46)

Allt Jesus har gjort för mänskligheten är ett bevis på hans kärlek till oss. Ingen har större kärlek än att han ger sitt liv för sina vänner. (Joh 15:13)

Jesus har utstått mycket för vår skull, därför bör vi alla ställa oss själva frågan:

Vad gör jag i mitt liv för Jesus?

Religionsutskottet

Källor:
Bibeln
Vänd om till Gud, Påve Shenouda III, Sverige 2006

Fler artiklar om påsken:

Stilla veckan

+ Kom ihåg oss i era böner +