ReligionsUtskottet Talmides huvudfält. Tryck här för att komma till huvudsidan / Click here to go back to the main page

 


--Hem--

-Att vara Kristen-
-Kyrkofäder-
-Sju Sakramenten-
-Kristus språk-
-Andliga historier-
-Predikningar-
-Föreläsningar-
-Meditationer-
-Multimedia-
-Böner-
-Dikter-
-Frågor & Svar-
-Sök-
-Kontakta oss-
--Arkivet--

Tipsa en god vän!

 

 

 



Behöver jag ge?



 


Vi som lever i Sverige har ofta så vi klarar oss och ibland lite till. Det som blir över, vad väljer du att spendera det på? Väljer du att ge till dem som inte har så de klarar sig? En annan fråga som är viktig att fundera över är: låter jag pengar ta en allt för stor del av mitt liv?

En svaghet som brukar smyga sig på oss är viljan att imponera på våra medmänniskor. Vi vill imponera genom att visa upp de ägodelar vi har som pengar, bilar, kläder m.m. Många av oss är svagare på den fronten. Vi vill köpa snygga och moderna kläder i mängder för att vår outfit ska variera. Behöver jag en bil vill jag inte bara att den ska ta mig dit jag vill utan den måste vara både fin och relativt ny. Pengar är något som du definitivt behöver då du ska köpa dina kläder och din bil. Vi känner ett ständigt och pågående behov av att få mer. Eller som Franciskus av Assisi beskrev det "Vi äger ingenting; vi ägs av våra ägodelar."

Är du rädd för fattigdom?

Eftersom vi fyller våra liv med materiella ting så är det nog oftast prylar vi vill ha. Dessa prylar, kläder, nöjen och bilar köper vi med vårt överflöd. Vi har egenligen så vi klarar oss med mat och vatten men spenderar alltid mer på annat med de pengar som blir oss över. Varför? Är det så för att vi är rädda för fattigdom? Alltså att vi inte känner oss rika om vi inte har en massa prylar och kläder? Är det därför vi inte vill ge till de behövande? De som behöver mat och dryck. Måste vi ha alla de prylar vi har för att vara nöjda?

Inom den syrisk ortodoxa kyrkan är givmildhet till de behövande väldigt viktig. Givmildhet är en moralisk dygd. Vår kyrka uttalar sig om sju materiella goda gärningar som är: att ge mat åt de hungriga, att ge dryck åt de törstiga, att ge kläder åt de nakna, att besöka de sjuka, att ge husrum åt främlingar och att begrava de döda. (Patriark Mar Ignatius Efrem Barsoum, 2001, s. 286)

"En givmild människa får rikt igen, den som mättar andra blir själv mättad."(Ords 11:25)

Låt inte ägodelarna äga dig och var heller inte rädd för att ge. Givmildhet som är en av de moraliska dygderna är en dygd som båda parter tjänar på, d.v.s. den som får, en som svälter, är sjuk, hemlös etc. och även den som ger. Att ge är ett tecken på äkta kärlek och inger en ofantlig glädje för denne. Givmildhet och kärlek, att offra sig för någon annan återkommer ständigt i bibeln, Jesus gav, lärjungarna gav, apostlarna gav, martyrer gav och helgon gav. De gav inte två hundra kronor. De gav sitt liv.

Källa:

Den heliga bibeln

Inga- Märtha Ericsson, 2000, De sju döds synderna, Cordia

Patriark Mar Ignatius Efrem Barsoum, 2001, Lilla katekesen- från syrisk ortodoxa kyrkan av Antiokia

 

Av: Sally Melke

+ Kom ihåg oss i era böner +